Välj land för leverans

Stallsadlar för tremolo

Stallsadlar för tremolo är små metalldelar i stallet som varje sträng vilar på och som du använder för att justera intonationen. Om de blir slitna eller skadade behöver du inte byta hela tremolot, utan det räcker med en ny sats eller en enda stallsadel. Här hittar du originalstallsadlar från Floyd Rose för serierna Original, 1000 Series, 1000 Series Pro, Special, FRX och Rail Tail, satser för 6 och 7 strängar samt lösa stallsadlar. Här finns också en ersättningsstallsadel från Schaller för LockMeister 6 och Schaller Tremolo.

Vilka stallsadlar för tremolo passar din gitarr?

Välj stallsadlar utifrån vilken tremoloserie du har på gitarren. Serien framgår av gitarrtillverkarens uppgifter.

  • Original: för Floyd Rose Original, tillverkade i Tyskland, satser för 6 strängar med greppbrädesradie på 10″, 12″, 14″, 16″ och 17″ samt satser för 7 strängar.
  • 1000 Series: för 1000-serien, av härdat stål, även lämpliga för att förbättra Special-serien.
  • 1000 Series Pro: för den koreanska breda versionen av 1000 Series Pro, av härdat stål, satser för 6 och 7 strängar.
  • Special: för Special-serien, av zinklegering, satser för 6 och 7 strängar.
  • FRX: för FRX-tremolo, en sats med 6 stallsadlar av stål.
  • Rail Tail: rullstallsadlar av mässing, en smal version för strängavstånd på 52 mm och en bred version för 56 mm.
  • By Floyd Rose: satsen FR3BSSB passar endast tremolon med Floyd Rose-logotypen på bottenplattan.

En hel sats eller en enda stallsadel?

En sats innehåller 6 eller 7 stallsadlar och är ett lämpligt val om flera stallsadlar är slitna samtidigt eller om du vill ändra metalldelarnas ytbehandling. En skadad stallsadel kan du byta ut separat. Stallsadlarna har olika höjd beroende på sträng, så Floyd Rose tillverkar lösa stallsadlar för strängparen G och D, B och A samt för E-strängarna. Stallsadeln från Schaller är avsedd för E- eller e-strängens position och har samma höjd för radierna 10″, 12″, 14″ och 16″.

Vilken radie och ytbehandling ska du välja?

Satserna för Floyd Rose Original skiljer sig åt i radie, som ska stämma överens med greppbrädan på din gitarr. Välj ytbehandling efter gitarrens övriga metalldelar: krom, nickel, svart, svart nickel och guld, och för vissa serier även satinbehandlade och antikbehandlade ytor. Kompletta tremolon hittar du på sidan Tremolosystem, tremoloarmar på sidan Tremoloarmar och andra delar i kategorin Tremolon och vibraton.

Alla filter

-

kr

-

1 - 34 av 136 produkter

  • Mest populära
  • Bäst betygsatta
  • Lägsta pris
  • Högsta pris
  • Senaste
  • Högsta rabatt
  • Produktnamn

1 - 34 av 136 produkter