Gotoh SG381-MGT-01-B-3L/3R Black Štimer za gitaru
Gotoh SG381-MGT-01-3L/3R Black Locking är en uppsättning av sex låsbara stämskruvar för 6-strängade elgitarrer. Varje stämskruv använder Gotohs Magnum Lock-mekanism, som klämmer fast strängen vid stolpen så att gitarren håller stämningen vid användning av tremolo eller aggressivt picking. Med en utväxling på 1:16 är stämningsjusteringarna mjuka och precisa, och den höga MG-T-strängstolpen passar många direkta ersättningsapplikationer inklusive Les Paul- och SG-stil headstocks. Den svarta finishen matchar mörk hardware, och 3L+3R-layouten täcker en standard 6-strängad installation. Tillverkad i Japan.
- Set med 6 låsbara stämskruvar (3 vänster + 3 höger) för 6-strängade elgitarrer
- Magnum Lock-mekanism klämmer fast strängen vid stolpen för stabil stämning
- 1:16 utväxling för mjuk och exakt stämning
- MG-T hög strängstolpe för direkt passform på många headstocks
- Svart finish, tillverkad i Japan
Låsbara Stämskruvar för 6-strängade Elgitarrer
Gotoh SG381-MGT-01-3L/3R Black Locking-setet innehåller sex låsbara stämskruvar för 6-strängade elgitarrer. Varje stämskruv använder Gotohs Magnum Lock-mekanism för att klämma fast strängen vid stolpen, så att gitarren håller stämningen vid användning av tremolo och heavy bending. Med en utväxling på 1:16 är stämningsjusteringarna mjuka, och den höga MG-T-strängstolpen passar många headstock-designer inklusive Les Paul- och SG-stilar.
Vad detta set löser
Standard stämskruvar utan lås glider ofta ur stämning efter några låtar, särskilt på gitarrer med en tremolo. Magnum Lock-designen förankrar strängen vid stolpen med en tumskruvklämma, så att omstämning mellan låtar blir sällsynt. Som en drop-in-uppgradering för 3-per-sida headstocks, passar den höga MG-T-stolpen utan att borra nya hål. Tillverkad i Japan av Gotoh.
Typ
Antal strängar
Förpackning Antal (st)
Tillverkad i
Japan
Förlängd garanti +3 år
Retur upp till 30 dagar
Prisgaranti
Mer än 3 miljoner kunder
Professionell support
