Välj land för leverans

Blad för B-klarinett

Blad för B-klarinett är avsedda för klarinetten i B som du spelar på i musikskolan, blåsorkestern, orkestern eller inom jazz. Du kan använda samma blad till en A-klarinett, eftersom båda har munstycken av samma storlek. På den här sidan hittar du blad av naturmaterial från Vandoren, Rico, D'Addario och Latone samt syntetiska blad från Légère och Fiberreed i styrkor från 1 till 5. Blad för Ess-klarinett och basklarinett har en annan storlek, så dem hittar du i kategorin blad för klarinett.

Vilken styrka ska du välja på blad för B-klarinett?

Siffran på bladet anger dess styrka, alltså hårdhet. Ett mjukare blad med en lägre siffra är lättare att få ton i och lättare att blåsa på, och därför börjar nybörjare oftast med det. Ett hårdare blad med en högre siffra ger större motstånd och väljs därför av mer erfarna musiker som vill ha mer kontroll över ton och dynamik.

Samma siffra innebär inte samma hårdhet hos alla märken – Vandoren Classic Blue 2,5 och Rico 2,5 är inte likadana. Titta därför på tillverkarens jämförelsetabell för styrkor när du byter till ett annat märke eller en annan serie. Fiberreed anger styrkan med bokstäverna S, M, MH och H.

Blad av naturmaterial eller syntetiska blad?

  • Blad av naturmaterial – tillverkade av naturligt rör, där varje blad låter lite olika. Därför säljs de även i förpackningar med 3, 5 eller 10 stycken, så att musikern kan välja de blad som passar. Hit hör Vandoren, Rico, Rico Royal, D'Addario Reserve och Latone.
  • Rico Plasticover – ett blad av naturligt rör med en plastbeläggning som tål fukt och väderväxlingar. Det passar för spel utomhus, till exempel i en marschorkester, och för musiker som snabbt växlar mellan instrument.
  • Syntetiska blad – Légère av polypropen, Fiberreed av kolfibrer och D'Addario VENN av polymerfibrer med harts och beståndsdelar av naturligt rör. Du behöver inte blötlägga dem före spelning, och de håller mycket längre än blad av naturmaterial.

Vad skiljer serierna från Vandoren åt?

  • Classic Blue – traditionell skärning med en ren och balanserad ton samt god respons i alla register.
  • V12 – för mer erfarna musiker, avsett för munstycken med lång bana, som Vandoren 5RV Lyre och B45.
  • 56 Rue Lepic – tjockare rörmaterial med en avsmalnande häl, likt blad med tysk skärning, med en fyllig och fokuserad ton.
  • V21 – kombinerar formen hos bladet 56 Rue Lepic med profilen hos V12, ger en varm och djup ton med omedelbar respons i alla register och klarar även stora intervallsprång.

En ligatur för klarinett håller bladet på plats på munstycket. Förvara bladen i ett bladetui efter spelning, så att de inte slår sig och deras tunna spetsar inte skadas.

Alla filter

-

kr

1 - 34 av 125 produkter

  • Mest populära
  • Bäst betygsatta
  • Lägsta pris
  • Högsta pris
  • Senaste
  • Högsta rabatt
  • Produktnamn

1 - 34 av 125 produkter